Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Az ország, de legalábbis a szocialisták megmentésére predesztinált, modern Csaba királyfi gyorsan lehűtötte a kedélyeket.
„Bajnai személye – mondjuk így – az Orbán Viktortól távolodó jobboldali meggyőződésűek számára is tolerálhatónak tűnik, hiszen a kormánypárti propaganda ellenére mégis csak az ő kormánya volt az, amely 2009-2010-ben megállította a szakadék felé vágtató lovakat.
Ez a megítélés vonatkozhat Bajnai csapatára is, amely nem amortizálódott le az előző években, s olyan karrierdiplomatákból, szakértőkből, technokratákból áll (a névsor valószínűleg tovább bővül), akik a szélesebb tömegek előtt is rendelkeznek hitelességgel. A Haza és Haladás Alapítvány jövőbeni tevékenységét ezért akár egy formálódó szakértői árnyékkormány működésének is felfoghatjuk. Kérdés, hogy Bajnainak miként sikerül megbirkóznia a rá leselkedő veszélyekkel? Például a Gyurcsány-problematikával? Mennyire köti össze a továbbiakban kezdeményezését, személyét az őt »kitaláló« régi baráttal, akinek önálló törekvéseit nem kíséri a remélt szimpátia és siker sem a pártban, sem a közvéleményben. Vagy mennyire fűzi szorosra a kapcsolatát a Mesterházy nevével fémjelzett régi szoci vezetéssel, amelynek tagjai a jelek szerint továbbra is makacsul ragaszkodnak a pozícióikhoz, a politikai irányvonalukhoz?
Bajnainak természetesen azt is figyelembe kell vennie, hogy a továbbiakban a jobboldal nemcsak Gyurcsányt igyekszik minden eszközzel kiiktatni a politikai harctérről, de – mint potenciális és veszélyes ellenfél – minden bizonnyal ő is, csapata is a célkeresztbe kerül. Oszkó Péter máris magyarázkodni kényszerült, miután kijelentéseit hamis kontextusban hozták nyilvánosságra. Nem kell sok idő, hogy Szigetvári Viktor Gyurcsányhoz kötődése is napirendre kerüljön, mint ahogy a Bajnai-adminisztrációt is érhetik politikai támadások (moszkvai székház-eladás stb.).
Mindez azonban nem változtat a tényen, hogy a politikai palettán a múlt héten feltűnt egy olyan tömörülés, amely ellenzéki szerepből indulva, okos szakértői politizálással eredményesen készülhet akár a 2014-es választásokra is. Bajnai kezdeményezése jó lehetőség a hazai politikai térkép átírására, de rajta múlik, hogy valóban a haza és haladás javára fordítja-e szakmai-erkölcsi tőkéjét vagy az ő alapítványa is egy zabhegyező projektcég lesz a baloldal hátsó udvarában.”